ChatGPT Nedir?

Yapay zekaya dayalı OpenAI tarafından geliştirilen, bir sohbet robotudur. Robot, kendisine sorduğunuz soruları karşınızda bir insan varmış gibi cevaplayabilir. Konuşmayı bir diyalog şeklinde ilerletir. ChatGPT herhangi bir şeyi sorup hemen hemen her sorunuza cevap alabileceğiniz bir platform. Bu platform üzerinden belli başlı konulara da erişim sağlanabilmektedir. Ayrıca, ChatGPT hangi dilde yazdığınızı anlayabilir, sizin için açıklayıcı yazılar oluşturabilir, farklı programlama dillerinde programlar yazabilir ve hataları dahi ayıklayabilir.

ChatGPT Nasıl Çalışır?

ChatGPT çalışma adımları:

 • Öncelikle ChatGPT’nin eğitim süreci için geniş bir metin veri seti toplanır. Bu metin ve veri setlerinin toplanmasında internetten, kitaplardan, makalelerden ve diğer kaynaklardan çeşitli metinlerden yararlanılır. Bu veriler sayesinde, modelin dilin yapısını ve anlamını öğrenmesi sağlanır. Aslında bunlar Google arama motoru üzerinden ulaşılabilen yanıtlardır. ChatGPT’nin Google’dan farkı, Google kullanıcıya aranan konu ile ilgili tüm seçenekleri yani farklı kaynakları  sunarken, ChatGPT bir dizi varsayımda bulunarak kullanıcıya çok daha hızlı yanıt verilmesini sağlar.
 • Veri toplandıktan sonra, ChatGPT bir ön eğitim aşamasından geçer. Bu aşamada, büyük bir dil modeli olan GPT-3.5 mimarisinden yararlanılır. GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer 3), OpenAI tarafından geliştirilen bir dil modelidir. GPT-3, doğal dil işleme ve makine öğrenimi teknolojilerinin gelişmiş bir örneğidir ve insan benzeri dil üretme yeteneğine sahiptir.
 • Model, metin verisini kullanarak dilin yapılarını ve ilişkilerini anlamaya çalışır. Bu sayede genel bir dil anlama yeteneği de gelişmiş olur.
 • Ön eğitim aşamasının ardından, bir sonraki adım olarak ChatGPT, ince ayar aşamasına geçer. Bu aşamada, model, kullanıcılardan gelen verilerle beslenir. İnsanların verdiği geri bildirimler, yanıtların iyileştirilmesine ve istenmeyen davranışların düzeltilmesine yardımcı olur. ChatGPT, yanıtlarını en iyi hale getirmek için bu geri bildirimleri kullanır.
 • ChatGPT, gerçek zamanlı sohbetlerde insanlarla etkileşim kurabilen bir dil modeli olacak şekilde tasarlanmıştır. Kullanıcılar, metin tabanlı bir arayüz üzerinden ChatGPT ile konuşabilirler. ChatGPT, kullanıcının sorularını veya ifadelerini anlamaya çalışır ve dilin yapısını ve önceki girişleri analiz ederek mantıklı ve akıllıca yanıtlar üretmeye çalışır.
 • ChatGPT, kullanıcının girişine dayanarak metin tabanlı yanıtlar üretir. ChatGPT’nin çalışma mantığı sayesinde yanıtlar, dilbilgisi kurallarına, genel bilgiye ve öğrenilen ilişkilere dayanır.

ChatGPT İle Neler Yapılabilir?

 • Aklınıza takılan herhangi bir sorunun cevabını alabilirsiniz.
 • Matematik ile ilgili denklemlere ve problemlere çözüm bulabilirsiniz.
 • Temel akademik makaleler, edebi metinler, film senaryosu vb. metinlerde bulunan imla hatalarını düzeltebilirsiniz.
 • Herhangi bir kod bloğundaki hataları tespit edip doğrusuna ulaşabilirsiniz.
 • Herhangi bir algoritmanın kodlarına ulaşabilirsiniz.
 • Herhangi bir şeyin ne işe yaradığını öğrenebilirsiniz (Örneğin bir kod bloğunun ne işe yaradığını açıklama)
 • Yazdığınız kodda hata varsa hatayı ayıklama ve düzeltme yapabilirsiniz.
 • Çoklu dil desteği sayesinde çevirilerinizi yapabilirsiniz.
 • Metinleriniz üzerinde özetleme yaptırabilir  ve metinlerdeki  anahtar kelimeleri tespit edebilirsiniz.
 • Yemek tavsiyeleri alabilir tariflerine kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.
ChatGPT kullanmak için adım adım yapmanız gerekenler:

Bilgisayar veya telefonunuzdan https://chat.openai.com/auth/login  web sitesini açın.

Sıgn up:

OpenAI üyeliğiniz varsa “Log in” butonuna basıp hesabınıza giriş yapın. Hesabınız bulunmuyorsa “Sign up” butonuna tıklayıp üye olabilirsiniz.

Sign up’a tıklandığında yandaki görsel karşınıza çıkar. Gerekli kısımları doldurup “Continue” devam butonuna basılıp devam edilir.

Sonraki aşamada cep telefon numaranızı girip “Send code via SMS” butonuna tıklayın ve telefonunuza gelen kodu karşınıza çıkan ekrana yazıp ChatGPT maceranıza başlayabilirsiniz!

Sohbet (Send a message) kısmına istediğiniz soruyu yazıp cevabını görebilirsiniz.

Örnek bir uygulama:
KAYNAKÇA:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir