Etkileşimli Sunum Programları

En Sık Kullanılan Sunum Programları

Canva Nedir?

Canva, sunum hazırlamayı ve bu sunular üzerinde tasarım yapmayı kolaylaştıran çevrimiçi araçtır. Herhangi bir tasarım deneyiminiz olmasına gerek olmadan Canva ile profesyonel görünümlü görsel içerikler oluşturabilirsiniz. Canva ile logo, afiş, broşür, kartvizit, davetiye, sunum ve sosyal medya görseli gibi birçok alanda tasarım üretebilirsiniz. Canva’nın kullanımı çok kolaydır. Sadece sürükle-bırak yöntemiyle istediğiniz tasarımı oluşturabilirsiniz. Ayrıca kendi resimlerinizi/ videolarınızı Canva’ya yükleyerek tasarımlarınıza ekleyebilirsiniz. Canva’ya “https://www.canva.com”  adresinden erişim sağlayabilirsiniz.

Canva Kullanmanın Avantajları:

  • Tasarım deneyiminiz olmadan Canva’yı rahatlıkla kullanılabilirsiniz. Arkadaşlarınızı da ekleyip aynı belge üzerinde eş zamanlı çalışabilirsiniz.
  • Birçok farklı proje için hazır şablonları kullanabilirsiniz.
  • Tasarımları kişiselleştirerek kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz.
  • Herhangi bir cihazdan internete bağlanarak Canva’ya erişebilirsiniz.

Padlet Nedir?

Etkileşimli olarak kullanıcıların yazı, görsel, video gibi materyaller ekleyebildiği sanal ya da dijital bir panodur. Tutmak istediğiniz notlar, videolar, görseller ve birçok sanal materyallerinizi Padlet’te panolaştırabilirsiniz. Padlet’e https://padlet.com/ adresinden erişim sağlayabilirsiniz.

Padlet’Kullanmanın Amaçlarıi Hangi Amaçla Kullanabilirsiniz?

  • Ekibinizle  ile ortak çalışma alanı oluşturabilirsiniz.
  • Padlet programında oluşturduğunuz pano üzerinden tartışma veya beyin fırtınası yapabilirsiniz.
  • Oluşturduğunuz dijital panoya çoklu ortamlar ekleyebilirsiniz.
  • Oluşturduğumuz panoları paylaşabilirsiniz.
     

Prezi Nedir?

Prezi etkileşimli sunum hazırlamak için, Adobe Air ve Adobe Flash kullanılarak geliştirilmiş bir web uygulamasıdır. Powerpoint gibi geleneksel slayt gösterilerinden farklı olarak kullanıcılara slaytlar arasında rahat bir şekilde hareket etmelerini sağlamak için harita gibi kullanabilecekleri bir hareket alanı sağlar. Bu da sunumların daha canlı ve akıcı bir şekilde ilerlemesine olanak sağlar. Sunumları indirme, kullanılan şablonları özelleştirme, hazır şablonlardan yararlanma, hazırlanan sunumu PDF formatında dışa aktarma gibi birçok özelliğe sahiptir. Hazırladığınız slaytlara, geçiş efektleri, ses, görüntü, video gibi medya unsurları da ekleyebilirsiniz. Böylece etkileşimli slaytlar hazırlayabilir, sunumlarınızı daha da dikkat çekici ve etkileyici hale getirebilirsiniz.

Prezi Kullanmanın Avantajları:

⦁          Arayüzünde bulunan onlarca hazır şablona erişim sağlayabilirsiniz, içeriğinize uygun hazır şablonlar bulabilirsiniz.

⦁          Bireysel olarak kullanabileceğiniz özelleştirilmiş sunum şablonları oluşturabilirsiniz.

⦁          Hazırlayacağınız sunumlar siz silmediğiniz sürece kaybolmayacaktır. İnternete bağlı akıllı cihaz üzerinden istediğiniz zamana erişim sağlayabilirsiniz.

⦁          Prezi uygulamasını bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirerek kullanabilirsiniz.

⦁          Arayüzü oldukça sade ve basittir.

Prezi’ye Nasıl Üye Olunur?

Prezi programına “https://prezi.com/”  internet adresinden erişim sağlayabilirsin. Karşınıza gelen ekranda üye olmak için;  sağ üst köşede bulunan “Get started(başla)” butonuna tıklayın.

Ekranda gördüğünüz ad, soyad, e- posta, meslek, departman gibi alanları doldurarak üye olabilirsiniz. Ya da direkt sosyal medya hesaplarınızla, e-posta adreslerinizle de erişim sağlayabilirsiniz.

Prezi, dili ingilizce olan  bir programdır eğer İngilizce kısmında zorlanırsanız sağ üst köşede çevir seçeneğinden sizin için uygun olan dile çevirip kullanabilirsiniz.

Prezi programının hem ücretli hem de ücretsiz sürümü mevcut, sağ üst köşede bulunan “Continue with basic(temel seviye ile devam et)” seçeneğine tıklayarak ücretsiz sürüme devam edebilirsiniz. Dilerseniz daha sonrasında sürümünüzü ücret ödeyerek yükseltebilirsiniz. Profesyonel bir çalışma yapmayacaksanız ücretsiz sürümü de sizin için yeterli olacaktır.

Bir sonraki ekranda ise yapmak istediğiniz işleme uygun olan seçeneği seçip devam edebilirsiniz.

Create a presentation seçeneği ile interaktif sunularınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Record video seçeneği ile videolarınız üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz hazırladığınız videolar sayesinde etkileşiminizi artırabilirsiniz ve istediğiniz kişilerle bu videoları paylaşabilirsiniz.

Create an infografik seçeneğiyle  interaktif afişler/posterler hazırlayabilirsiniz.

Explore examples seçeneği ile sizin konunuza benzer olarak hazırlanmış çalışmaları inceleyebilir ve paylaşılan template örneklerine ulaşabilirsiniz.

Size uygun seçeneği seçip artık sunumlarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Kullanılabilecek Diğer Sunum Programları

⦁          Oppla

⦁          Deck. Toys

⦁          Wordle

⦁          Nearpod

⦁          Emaze

⦁          Actionbound

KAYNAKÇA:

Web Tabanlı Dijital Eğitim Araşları . (nd). OGM Materyali. https://ogmmateryal.eba.gov.tr/kitap/web2/index.html

Google Slayt Nasıl Kullanılır? (nd). IIENSTITU. https://www.iienstitu.com/blog/google-slayt-nasil-kullanılır

ESSER Dashboard / Padlet. (n.d.). District / Homepage. https://www.fortschools.org/Page/9418

(n.d.). https://www.edigitalagency.com.au/logos/new-canva-logo-png/

https://turk.net/blog/canva-nedir-ve-nasil-kullanilir/

https://seeklogo.com/vector-logo/226239/prezi


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir